CROSSACTION

Yemek Listesi

3-16 yaş aralığındaki çocuklara özel olarak yaptırılan ve onların yaş gruplarına uygun olarak yönetilen ve uygulanan bir metodolojiye sahip olup , “güç – kondisyon” bağlantısını esas alan bir program bütünüdür.  Bir grup ortamında çocuklar,  ölçülebilen sonuçlar veren eğlenceli ve merak uyandıran egzersizlere dahil olurlar. Bu onların, sadece iyi birer sporcu olmalarını değil ayrıca çalışkan, kararlı ve dirençli bireyler olmaları için çocukları hazırlar. 


CROSSACTION KIDS,çocuk ve genç yaştaki bireylerin gerek evde, gerekse okulda da uygulayabileceği temel güç ve kondisyon programını içermektedir. 


Programımızın amacı çocuklarımızın ister profesyonel isterse amatör olarak spor yaparken en doğal ihtiyaçları olan koşma, zıplama, tırmanma, kaldırma, atma, v.b. hareketleri günlük hayatları içinde daha sağlıklı ve güvenli olarak yapmalarına katkıda bulunmaktır. 


CROSSACTION KIDS Eğlencelidir! – hareketsiz olarak geçirilen günlük hayata bir alternatif olarak işlev gören CROSSACTION KIDS  son yıllarda çocuklarda oldukça yaygın olarak görülen obezite ( şişmanlık) sorununu da ortadan kaldırarak çocuklarımızın çok daha sağlıklı bir hayat tarzına sahip olmalarına yardımcı olmaktadır. 


Yapılan pek çok araştırma, egzersizin sadece fiziksel değil bilişsel olarak da çok önemli olduğunu vurgulamaktadır. Düzenli olarak spor yapan çocukların akademik başarıları da doğru orantıda artar.


EĞİTİM PROGRAMLARI;
 Programı uluslararası platformda hazırlanmış olup, her bir çocuğun güvenle ve keyifle uygulayabileceği bir biçimde tasarlanmıştır.


Programın en büyük özelliği her yaş grubundan çocuğun buna adapte olabilmesidir. 


“Kaliteli bir yaşam için kaliteli ve doğru hareket” sloganı


Çocukların günlük yaşantılarında fiziksel aktivitelerini en uç noktada yaşamak isterler. Bu aktiviteleri gerçekleştirebilmek için şehri hayatında yer bulamamaktadırlar. Egzersiz insanoğlunun doğduğu günden itibaren yapmak istediği hareketler topluluğudur. Bu hareketleri anlamlı ya da anlamsız sonucunda fayda gözetmeksizin içgüdüsel olarak gerçekleştirir. Günümüzde egzersiz bilinci yetişkin kişilerde son 10 yıl içerisinde büyük bir gereksinim haline gelmiş ve yapılmaya başlanmışken maalesef ki 0- 16 yaş arası çocukların bu profesyonel ve büyük egzersiz alanlarına girişleri yasaklanarak ellerinden içgüdüsel hareketlilik istekleri engellenmiştir.


Çocuklar engellenen hakları için sadece ailelerin istekleri doğrultusunda çeşitli spor dallarına yönlendirilerek uzmanlaştırılmaya çalışılmaktadır.  Her çocuk branş bir sporu yapmak istemeyebilir. Her çocuk mutlaka top sporlarından birini yapma zorunluluğu yoktur. Ancak, tüm motor kullanım kasları ile beraber vücudunun gelişmesi için gerek duyduğu hareketliliği kız- erkek- zayıf- kilolu- obez – yetenekli- yeteneksiz farklılığı gözetmeksizin tüm çocukların egzersiz yapma hakkını vermek istiyoruz.


Dünya genelinde yapılan tüm araştırmalarda karşımıza çıkan sonuç Atalarımızın dediği gibi” : Ağaç yaşken eğilir! “  Çocukların egzersizi 3 yaşından itibaren alışkanlık haline getirmemiz çocuğunuza yapacağınız en büyük ve en kıymetli yatırımdır. Düzenli yapılan egzersizlerde çocuklar düzgün kas –kemik gelişimi , güçlenen kas yapısından dolayı sakatlanma riskini en aza indirgemek, kalıtımsal hastalıkları ötelemek, kandaki oksijen miktarının artmasından kaynaklı zeka gelişimine olan olumlu etkisi , zihin ve beden koordinasyonunun sağlanmasını , zihin ve beden disiplinini , özgüven kazanımını arttırmayı , arkadaşları ile olan iletişimin güçlenmesini , yani kısacası zihin- beden- iletişim ve özgüven kazanımı konularında çocuğunuzun toplum içerisinde sadece okul başarısı değil fiziksel yönüyle de kendini ifade etmesini , ömrünün sonuna kadar yapacağı egzersizlerin çocuk yaştan itibaren kazandırmak istiyoruz.


Çocukların çeşitli spor branşlarında hareketlilik sağlamaları, sakatlanma riskini en aza indirgemek için öncelikle kas ve iskelet sistemlerini güçlendirip, belirli bir alt yapı kazandırdıktan sonra yapabilecekleri spor branşı seçilerek o branşa yönlendirilmelidir. Spor branşlarında yer almak istemeyen çocuklar egzersiz yaparak fiziksel ergenliğe ulaşmaları yönünde ilerlemelidir. Spor branşlarının tüm alt yapısında egzersiz vardır. Bu egzersizler topluluğu okul öncesi, ergenlik dönemi- ergenlik sonrası olarak 3 bölümden meydana gelir. Çocukların kas uzunluklarından, iskelet yapısına kadar ölçümler yapıldıktan sonra yaş/kilo kontrollerine göre egzersize başlamalıdırlar. Bu kontrol periyodik olarak, sürekli halde gerçekleştirilerek takip altında ilerlemelidir. Günümüzde Dünya’nın en tehlikeli hastalığı “Obezite” dir. Ölçümlerin yapılarak ilerlemesi çocukların beslenme düzenlerine kadar kontrol altında tutularak, veliler bilgilendirilerek aynı zamanda çocukların ve ailelerin dengeli beslenme konusunda da bilinçlenmesini de toplumsal sorumluluk olarak görmekteyiz. Yapılan egzerisiz programlarımızda çocukların komutlara verdiği tepkiler, 2li egzersiz çalışmalar ve grup egzersiz aktivitelerinde arkadaşları arasında yardımcı olma, paylaşım, destek alma, kazanma ve kaybetme duygularına karşı gösterdiği tepkileri ölçümlemek adına Beden eğitmenlerimiz ile beraber PDR ( Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik) Uzmanımız düzenli gözlem raporları hazırlayarak velilere periyodik olarak paylaşımda bulunmaktadır.


Sistemin işleyişi ise şöyledir ki;
Öğrenciler 16 farklı ölçüm ile statik ve dinamik testten geçerler. Bu değerlendirme sonucuna göre fiziksel aktivite desteğine ihtiyaç duyan öğrenciler tespit edildikten sonra uygun yaş gruplarına göre ayrılmış egzersiz programına göre bedensel eğitimler alırlar. Yıl sonunda da tekrar değerlendirme yapılır. Gelişim takibat sistemi ile öğrencinin bağışıklık sistemi güçlendirilir, bedensel farkındalık sayesinde kendine güven esas alınarak bedensel aktiviteleri her geçen gün güçlendirilir hale gelir. Tüm bu sonuçlar veli ile paylaşım sağlanır.